Dobro, pustimo ob strani dejstvo, da si je Upravno sodišče RS vzelo tri leta za izdajo sodbe, v kateri je pritrdilo odločbi Informacijske pooblaščenke, da so neveljavne glasovnice informacija javnega značaja in da sem do vpogleda vanje upravičen, prav tako pa je do tega upravičena tudi javnost – ker je to informacija javnega značaja.
Upravno sodišče bi sodbo lahko ozdalo prej, saj gre za vsebinsko enako pravno vprašanje kot v primeru Časnik Večer in Matija Stepišnik (urednik) proti DZ. Že takrat je sodišče odločilo, da ima Informacijska pooblaščenka prav: da to je informacija javnega značaja in da jo DZ mora dati na vpogled. A kljub temu, da je sodišče že odločilo v vsebinsko enaki zadevi, mi DZ vseeno ni poslal neveljavnih glasovnic. Moral sem počakati na novo, enako sodbo Upravnega sodišča.
Tokrat se je DZ na sodbo Upravnega sodišča RS odzval in mi je po elektronski pošti posredoval neveljavne glasovnice.
Kaj imamo pred očmi?
Pred očmi imamo neizpodbiten dokaz, da tajna glasovanja niso avtonomna in neodvisna.
Vnaprejšnji dogovor o tem, kakšen naj bo zunanji izgled neveljavne glasovnice (križci in/ali krogci) omogoča naknadno preverbo, ali je oseba, ki je glasovnico oddala, izpolnila vnaprejšnje navodilo ali dogovor.
Po moji ustavnopravni presoji je to očitno neustavno.
Poslanke in poslanci smejo v glasovalno kabino še vedno nostiti telefone. Glasovnice lahko slikajo. Pri tem lahko tudi najprej obkrožijo eno možnost, fotografirajo, potem pa obkrožijo še drugo.
Po moji ustavnopravni presoji je to očitno neustavno.
ZATO in SAMO ZATO sem leta 2020 želel, da bi zadeva prišla pred Ustavno sodišče. ZATO sem vložil ustavno pritožbo s hkratno ustavnosodno pobudo: da bi se US do tega problema opredelilo. In da bi se praksa spremenila. Ne samo praksa, tudi del pravne ureditve, da takega dogajanje ne bi več dovoljevala.
Niso me razumeli. Premnogi. Napadali so me. Javno in zasebno. In kmalu sem od tega odstopil, tudi pod pritiski.
To danes verjetno nikogar več ne zanima. Zato bo problem ostal. Praksa se ne bo spremenila. Vse bo ostalo, kot je bilo in kot je. Nedemokratično. Neavtonomno. Neneodvisno. Neustavno.
Prav.
(PS: že tri leta poznam indice, vire in informacije, ki govorijo o tem, da vseh osem neveljavnih glasovnic tisti dan niso oddali LE in VSI poslanci in poslanke stranke SMC. Prejete glasovnice mi to dodatno potrjujejo. In že lep čas verjamem, da vem, čigave so bile vsaj 4 neveljavne glasovnice. Vas bi morda presenetilo, mene ni. Me je pa tistega dne ujelo nepripravljenega.)